PSM I st. Nr 4 im. K. Kurpińskiego w Warszawie

baner-RIEDING-ogolnie

W roku 2001 z inicjatywy Jadwigi Gregorowicz zainaugurowano w szkole konkurs skrzypcowy „Mistrz Literatury Dziecięcej O. Rieding”. Do współpracy zaproszone zostały Ewa Rupocińska-Kotula i Anna Rzymyszkiewicz. Pierwszy konkurs skierowany był do uczniów szkoły, następnie objął szkoły warszawskie, a w roku 2005 stał się konkursem ogólnopolskim.

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem pedagogów i uczniów z całej Polski. W każdej edycji bierze udział około 150 uczniów. Celem konkursu jest rozwijanie uzdolnień i promowanie osiągnięć artystycznych uczniów, a dla pedagogów jest okazją do konfrontacji umiejętności metodyczno-pedagogicznych. Przesłuchania w konkursie są jednoetapowe, prowadzone w trzech grupach wiekowych. Wymogi programu to utwór dowolny oraz wybrana część koncertu O. Riedinga, przy czym w trzeciej grupie dochodzi etiuda i dopuszcza się wykonanie koncertu innych kompozytorów.

Do jury konkursu zapraszani są wybitni nauczyciele szkół muzycznych z Polski oraz Europy.

Koncerty Laureatów odbywają się w tak prestiżowych miejscach jak Zamek Królewski, Podchorążówka w Łazienkach Królewskich, w Studio S-1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Laureaci zaprezentowali się także w programie telewizyjnym „Kawa, czy herbata”.

Konkurs „Mistrz Literatury Dziecięcej O. Rieding” objęty jest Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Patronatem Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Jadwiga  Gregorowicz